TREN

Selülit Bakımı

Selülit, zayıf veya kilolu tüm kadınlarda görülebilen cildin portakal kabuğuna benzer görüntüsüne verilen isimdir. Selülit dokularımızdaki lenf dolaşımının herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda, hücreler arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir.

Selülitli kişiler hayatlarını spor ve beslenme alanında düzenlerlerse selülitlerde azalma olabilir ancak istenen seviyede olmayabilir. Selülitle savaşta dışarıdan etki eden farklı ve etkili yöntemler vardır. Bunlar özel selülit masajı, unipolar ve coaxipolar radyo frekans uygulaması ve vakum terapidir. Etkili bir sonuç için uygulanacak selülit bakımında bu yöntemlerin kombinasyonu faydalıdır.

Selülit Dereceleri

Selülit giderilmesi için yapılacak bakımdan önce selülitin derecesi tespit edilmelidir. Birinci derece selülit cildinizi elinizle sıktığınızda portakal kabuğu görüntüsü oluşur. İkinci derece selülit çoğunlukla ayakta duruşta ve bacak bacak üstüne atıldığında görünür, selülit olan bölge sıkıldığında portakal kabuğu görüntüsü daha çukurlu ve belirgin haldedir. Üçüncü derece selülit; yatay pozisyonda dahi görünebilir portakal kabuğu görüntüsüne sahiptir, görünmesi için selülitli bölgeyi sıkmak veya bacak bacağa atmak gerekmez.

SELÜLİT GİDERME YÖNTEMLERİ

Selülit Masajı

Özel bir teknikle, eğitimli kişiler tarafından uygulanan bu masaj yöntemi ile selülit oluşan kan dolaşımı arttıralarak lenf dokusunun eski halini alması sağlanır.

Vakum Terapi

Vakum Terapi, deri ve deri altı dokulara negatif basınç (aspirasyon, vakum) uygulayarak kan ve lenf dolaşımı ile hücre tamirini arttıran, selülitleri azaltan bir uygulamadır. Çalışma prensibi şu şekilde açıklanabilir: Selülitin oluşmasında etkili olan fibröz bantları, yapışık oldukları yağ hücrelerinden vakum terapi uygulaması ile ayrıştırılır ve bu sayede selülitlerde azalma sağlanır.

Radyo Frekans Uygulaması

Radyo frekans ile oluşturulan ısı cilt dokusunun derinliklerinde üretilip yağ hücrelerini ve kolajen liflerini hedef alır. Elde edilen sonuç; cilt gerilirken yağ hacmi azalır. Bu da cildi şekillendirir ve selülitli bir bölgeyse iyileştirir.

Bir Bakışta Selülit Bakımı

 • Kullanılan Yöntem

  Kullanılan Yöntem

  Kişiye ve selülit tipine göre değişkendir

 • Seans Süresi

  Seans Süresi

  40-60 DK

 • İşe Dönüş Süresi

  İşe Dönüş Süresi

  Hemen

 • Sonuçlar

  Sonuçlar

  İlk seanstan itibaren

 • Kaç Seans Gerekir

  Kaç Seans Gerekir

  10-20 seans

 • Seanslar Arası Süre

  Seanslar Arası Süre

  1 hafta

Selülit Bakımıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Acılı mıdır?

  Selülit masajında hafif-orta ağrı hissedilebilir.

 • Ne zaman sonuç görebilirim?

  Hemen hissedebilirsiniz ancak uzun sürecek bir süreçtir.

 • Spor yapmak gerekli midir?

  Spor yapılırsa ekstra olarak iyi olur ancak selülit bakımı için spor yapmak şart değildir.

 • Diyet yapmazsam da sonuç alabilir miyim?

  Evet, sonuç alınır. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenme ile daha hızlı selülitlerden kurtulunabilir.